Blíží se termín ke zveřejnění prvních zpráv transparentnosti

2. 4. 2025
4 minuty čtení

Poskytovatelé vybraných digitálních služeb musejí zveřejňovat zprávy transparentnosti

Od 17. února 2024 je účinné nařízení o poskytování digitálních služeb („DSA“, z angl. Digital Services Act). Poskytovatelé většiny digitálních služeb musejí do 16. dubna 2025 zveřejnit první zprávy transparentnosti. Povinnost dopadá mimo jiné na:

  • e-shopy se spotřebitelskými recenzemi,
  • diskusní fóra, včetně internetových novin s diskusními sekcemi,
  • poskytovatele většiny SaaS aplikací, jako systémů pro vystavování faktur, tiketovacích systémů a jiných online aplikací,
  • online tržiště a aukční portály se soukromou inzercí,
  • poskytovatele digitálních komunikačních služeb,
  • provozovatele wifi hotspotů (včetně hotspotů v restauracích, nákupních centrech, čekárnách nebo dopravních prostředcích),
  • online platformy,
  • internetové vyhledávače a další.

Výše uvedené služby jsou totiž všechny považovány za tzv. zprostředkovatelské služby ve smyslu DSA. Poskytovatelé těchto služeb musejí jednou ročně zveřejňovat tzv. zprávy transparentnosti (čl. 15 DSA). Výjimku z této povinnosti mají pouze mikropodniky a malé podniky, což jsou subjekty s maximálně 50 zaměstnanci a ročním obratem či rozvahou nepřesahující 10 mil. EUR.

Poskytuji regulovanou službu, co musím udělat?

Pokud jste se našli mezi výše uvedenými službami a nejste mikropodnik nebo malý podnik, musíte alespoň jednou ročně ve strojově čitelném formátu zveřejnit snadno přístupné, jednoznačné a srozumitelné zprávy o veškerém moderování obsahu, které jste prováděli za reportované období. Tuto zprávu musíte zveřejnit i v případě, že z Vaší strany k žádné moderaci obsahu nedošlo. Naprostá většina poskytovatelů zprostředkovatelských služeb musí zprávu zveřejňovat do 2 měsíců od skončení každého reportovacího období, což pro letošek znamená do 16. dubna 2025. Podrobnosti dále rozvádí prováděcí nařízení Komise 2024/2835 ze dne 4. listopadu 2024 (čl. 2 prováděcího nařízení).

Zpráva by měla obsahovat:

  • informace o počtu příkazů obdržených od dozorových orgánů;
  • informace o moderování obsahu z vlastního podnětu;
  • informace o počtu stížností obdržených prostřednictvím interních systémů pro vyřizování stížností;
  • informace o veškerém využívání automatizovaných postupů za účelem moderování obsahu a  
  • informace o přijatých a řešených oznámeních nezákonného obsahu od uživatelů [dopadá pouze na vybrané zprostředkovatele; čl. 15 odst. 2 písm. b) DSA].

Struktura a rozsah reportovacích povinností se nicméně liší podle toho, jaký typ služby poskytujete a v jakém rozsahu. Musíte proto prvně identifikovat typ služby, který poskytujete podle DSA a poté provést analýzu konkrétních reportovacích povinností. Pro reportování musíte od 1. července 2025 využít vzorové šablony formulářů, které jsou přílohou prováděcího nařízení. Pokud tedy první zprávy zveřejníte včas v dubnu, nemusíte se zatím řídit žádnou šablonou.

Jak mám zprávy zveřejnit?

Českým dozorovým orgánem pro všechny výše uvedené subjekty je pro oblast DSA Český telekomunikační úřad. Ten zveřejnil 31. října 2024 elektronického průvodce pro zprostředkovatele. Najdete jej na odkaze zde.

Podle Úřadu zprávu transparentnosti nemusíte nikam zasílat, nýbrž ji musíte pouze zveřejnit na webových stránkách, podobně jako např. smluvní podmínky.

Pokud si nejste jisti, zda na Vás DSA dopadá, nebo potřebujete poradit se strukturou či obsahem zprávy transparentnosti, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme.

Autor článku:
Mgr. Jiří Císek

Mgr. Jiří Císek je zakládajícím a řídícím partnerem advokátní kanceláře. Profesně se věnuje zejména právu IT, kybernetické bezpečnosti a ochraně duševního vlastnictví.